پروکسی MTProto چیست و چگونه کار می‌کند؟

حتما شما با پروکسی های جدید تلگرام آشنا هستید؛ MTProxy ساز و کار جدید تلگرام برای دور زدن فیلتر هاست.

MTProto، مخفف Mobile Telegram Protocol یک پروتکل امنیتی جدید است که با هدف عبور از موانع فیلترینگ توسط تیم توسعه دهنده تلگرام ایجاد شده است. هم اکنون نسخه های جدیدتری از این پروتکل موجود است.

و البته لازم به ذکر است که این پروتکل هیچ ارتباطی با بلاکچین ندارد.

MTProto پروتکلی برای انتقال داده ها بصورت رمزنگاری شده و کاربر-به-کاربر یا همان end-to-end است؛ خواندن اطلاعات در بین راه حتی برای سرور خدمات دهنده هم قابل مشاهده نیست بنابراین امنیت این پروتکل از این جهت قابل اطمینان است.

از مزایای MTProto تبادل کلید دیفی هلمن (Diffie–Hellman Key Exchange)، الگوریتم هش SHA-256، استاندارد رمزنگاری پیشرفته AES، و استانداردهایی همچون AES IGE و AES IGE IV (که صرفا توسط خود تلگرام استفاده و توسعه می‌پذیرند) می‌باشد. نکته قابل توجه در این پروتکل قابلیت استفاده از هر سه نوع پروتکل درگاه شامل UDP, TCP و HTTPS است.

برای استفاده از پروکسی های نوع MTProto برای دسکتاپ نسخه 1.3.0 برای ویندوز، مک‌ و لینوکس؛ و در موبایل هم نسخه‌های 4.8.9 برای اندروید و نسخه 5 تلگرام ایکس IOS مورد نیاز می‌باشد.

چرا پروکسی MTProto توسط کانالها ارائه میشود؟

قابلیت هوشمندانه ای که برای این نوع پروکسی ها توسط تیم توسعه دهنده تلگرام در نظر گرفته شده، امکان اسپانسرینگ کانال هاست.
تا زمانی که شما به یکی از پروکسی های MTProto متصل هستید، کانالی که سازندهٔ پروکسی برای آن تنظیم کرده در بالای فهرست گفتگوهای شما نمایش داده می‌شود و تا اتصال به پروکسی را قطع نکنید این حالت ناگزیر بوده و ادامه دارد.

در واقع این یک بهره مندی و سود دو طرفه است؛ از طرفی کاربران می‌توانند با استفاده از این پروکسی ها به صورت پرسرعت و امن به تلگرام متصل شوند و از طرف دیگر صاحبان کانال ها، مشاغل، متصدیان تبلیغات و… به ارائه این نوع پروکسی ها به صورت اسپانسرینگ تشویق می‌شوند و آنطور که تا به امروز شاهد بوده ایم، استقبال روزافزون و بسیار زیاد از این نوع پروکسی ها توسط کسب و کار های تلگرامی بوده است.

از کجا پروکسی دریافت کنیم؟

کانال های زیادی هستند که در تلگرام اقدام به ارائه این پروکسی ها می‌کنند؛ البته این کانال ها خود سازندهٔ پروکسی نیستند. در واقع افرادی که پروکسی MTProto ایجاد می‌کنند و رسانه ای برای انتشار عمومی آن ندارند، پروکسی هایشان را در این کانال ها به اشتراک می‌گذارند.
بعضی از این کانال ها گروه های گفتگو هم دارند که درباره آخرین وضعیت توسعه پروتکل و متدهای جدید و دیگر موضوعات مربوط به MTProto و تلگرام در آنها بحث می‌شود و همچنین فضایی برای اشتراک گذاری پروکسی هاست.

سه تا از شناخته شده ترین کانال ها در این زمینه، کانال Proxy MTProto، MTProto Proxies و Tel MTProto هستند.

چگونه می‌توانم پروکسی MTProto بسازم؟

اگر شما هم در زمره صاحبان کسب و کار های تلگرامی هستید و میخواهید بازدید کانال خود را بالا ببرید یا جذب ممبر داشته باشید، حتما باید استفاده از قابلیت اسپانسرینگ این نوع پروکسی ها را امتحان کنید.

پروکسی ها طرفیت و استعداد بسیار بالایی در جذب مخاطب و ممبر کانال دارند، به طوری که شما توانایی جذب حتی بیش از ۱۰ هزار نفر در روز برای کانال خود را دارید!

ساخت پروکسی و روش های ضد فیلتر کردن و استفاده از قابلیت اسپانسرینگ، موضوعی است که در محصول آموزش ساخت پروکسی MTProto تلگرام (ضد فیتلر) به آن به طور ویژه، مفصل، با زبان ساده و به روز با آخرین شیوه های ضد فیلتر به آن پرداخته ایم.
و البته ساخت و ضد فیلتر کردن پروکسی MTProto به شیوه طرح شده در این روش احتیاجی به دانش تخصصی یا کدنویسی و… ندارد.

در پایان…

سخنی نمی‌ماند جز اینکه: اگر کسب و کار تلگرامی دارید، به هیچ وجه استفاده از MTProto را از دست ندهید!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *