رفع خطای Broken Packages در اوبونتو

نرم افزار مدیریت بسته‌ی اوبونتو، apt، یکی از قدرتمندترین و مشهور ترین نرم افزار ها برای مدیریت بسته هاست؛ اما این به این معنی نیست که همه چیز در این نرم افزار به خوبی و خوشی پیش میرود.

گاهی اوقات مشکلاتی در نصب بسته ها به وجود می‌آید و شما ناچار به پیکر بندی مجدد نرم افزار های مدیریت بسته هستید؛ این قابلیت بسیار خوبی است که در نرم افزار های مدیریت بسته اوبونتو علی الخصوص apt امکان پیکربندی و بازگرداندن نرم افزار به حالت عادی وجود دارد.

یکی از این مشکلات، خطای Broken Packages یا بسته های ناقص (یا اصطلاحا شکسته) است که در این مقاله به آن میپردازیم.

رفع خطا با apt

apt دارای چند آرگومان برای تنظیم یا اصطلاحا پرچم (flag) است که میتوانید برای رفع مشکل از آنها استفاده کنید؛ یک استفاده معمول از پرچم های این نرم افزار برای یافتن وابستگی ها و ارتباطاتی میان بسته ها و تنظیمات نرم افزار است که شما احتمالا از آنها خبر ندارید.
خطاهایی در اتصال میان این وابستگی ها به وجود آمده ممکن است ناشی از اشتباهات سهوی یا اختلالاتی هنگام نصب، حذف یا بروزرسانی بسته ها باشد.
مراحل زیر را تا رفع خطا ادامه دهید.

در مرحله اول یک بروزرسانی انجام دهید تا مطمئن شوید آخرین نسخه از بسته های مورد نیاز را دارید.

sudo apt update --fix-missing

در مرحله بعد، با استفاده از apt بسته های معیوب یا شکسته را جستجو و اصلاح کنید؛ در واقع این دستور بسته های مفقود را نصب میکند و بسته های نصب شده‌ی معیوب را اصلاح مینماید.

sudo apt install -f

حالا میتوانید بسته های مورد نیازتان را بدون مشکل نصب کنید.

رفع خطا با DPKG

جای دیگری که خطا میتواند آنجا رخ داده باشد، در بخش پیکربندی است؛ عملیات پیکربندی در پشت صحنه توسط DGKG انجام میشود و نه apt؛ بنابراین رفع خطای DPKG عمل قابل توجهی است که برای رفع مشکل نصب بسته ها باید انجام شود.

با پیکربندی “اضطراری” DPKG برای تعمیر بسته های معیوب یا ناقص شروع کنید.

sudo dpkg --configure -a

اگر مشکل حل نشد، میتوانید به صورت قدرتمندتری وارد عمل شوید؛ با لیست کردن بسته هایی که DPKG آن ها را به عنوان “نیازمند به نصب مجدد” در نظر گرفته شروع کنید.

sudo dpkg -l | grep ^..r

اکنون باید لیست بسته های شکسته (معیوب) را ببینید؛ تا زمانی که چیزی در لیست دیده نشود، باید این بسته ها را “حذف فوری” کنید.

sudo dpkg --remove --force-remove--reinstreq

وقتی کار dpkg تمام شد، میتوانید بسته ها را اصطلاحا “پاکسازی” کنید.

sudo apt clean

sudo apt update

حذف قفل DPKG

یکی دیگر از مشکلاتی که وجود دارد، قفل شدن مدیر نصب بسته ها در هنگام انجام عملیات است که گاهی با اختلال در روند عملیات، این قفل باقی مانده و از انجام عملیات جدید جلوگیری میکند.
برای رفع این مشکل، دستور زیر را اجرا کنید.

sudo rm /var/lib/apt/lists/lock

برای اطمینان بیشتر، قفل را از محل ذخیره cache هم پاک کنید.

sudo rm /var/cache/apt/archives/lock

در پایان…

خوشبختانه این مشکل یکی از بزرگترین مشکلات کاربران در اوبونتو است و با رفع آن، بسیاری از مشکلات آینده شما نیز مرفوع میشود.
به یاد داشته باشید همیشه برای رفع مشکلات باید به حالت قبل از ایجاد مشکل برگردید؛ به صورتی که موارد مشکل زا را حذف یا اصلاح کنید.
هرگز سعی نکنید با افزودن چیزی به وضع فعلی مشکل خود را حل کنید؛ این کار شرایط شما را پیچیده تر و دشوارتر خواهد کرد و ممکن است برای رفع آن هزینه های بیشتری را متحمل شوید و یا زمان بیشتر از شما گرفته شود؛ حتی گاهی دیگر به هیچ‌وجه قابلیت رفع خطا و بازگشت به حالت عادی را نخواهید داشت؛ پس دقت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *